Abbildungen der Seite
PDF
EPUB

Former. Am-atum,
Latter. Am-atu,

Supine.

To love,
To love, or to be loved.

PASSIVE VOICE.

am.

Present Indicative. Perfea Participle. Infinitive.
Amor,

amātus, amāri, to be loved. Indicative Mode,

Present Tense.
Sing. 1. Amor,

I am loved,
2. Am-āris, vel -āre, Thou art luved,
3. Am-atur,

He is loved ;
Plur. 1. Am-amur,

We are loved,
2. Am-amini, Te or you are loved,
3. Am-antur, They are loved.

Imperfect. was.
Sing. 1. Am-ābar,

I was loved,
2. Am-abāris vel-abāre,Thou wast loved,

3. Am-abatur, He was loved ; Plur. 1. Am-abamur, We were loved,

2. Am-abamini, re were loved,
3. Am-abantur, They were lived.

Perfect. am ; have been, or was.
Sing. 1. Amatus sum, vel fui, I have been loved,

2. Amatus es, v. fuifti, Thou baft been loved,

3. Amatus est, v. fuit, He hath been loved; Plur. I. Amati sumus, v. fuimus, We have been loved,

2. Amati estis, v. fuistis, Ye have been loved,
3. Amati sunt, fuērunt, v. fuēre, They have been loved.

Plu-perfect. had been, or was.
Sing. I«Amatas eram vel fueram, I had been loved,

2. Amatus eras v. fueras, Tbou hadł been loved,
3. Amatus erat v. fuerat,

He had been loved;
Plur. 1. Amati eramus v. fueramus, We bad been loved,

20. Amati eratis v. fueratis, Te bad been loved,
3. Amati erant v. fuerant, They had been loved.

Future. fball, or will be.
Sing. 1. Am-abor,

I ball be loved,
2. Am-aběris vel -aběre, Thou shalt be loved,
3. Am-abitur, He fall be loved;

G

[ocr errors]

Plur. 1. Am-abimur, We foall be loved,

2. Am-abimini, rejball be loved,
3. Am-abuntur, They shall be loved.

Subjundive Mode.

Present Tense. may or can be.
Sing. 1. Am-er,

I may be loved,
2. Am-eris vel ēre, Thou mayst be loved,
3. Am-etur,

He
may

be loved ; Plur. 1. Am-ēmur, We may be loved, 2. Am-emini,

re
тау

be loved,
3. Am-entur,

They may be loved.
Imperfe&. might, could, would, or should be.
Sing. 1. Am-arer,

I might be loved,
2. Amarēris vel arēre, Thou mightst be loved,

3. Am-aretur, He might be loved ; Plur. 1. Am-ārēmur, We might be loved,

Am-aremini, re might be loved,
3. Am-arertur, They might be loved.
Perfect.

miay

have been.
Sing. 1. Amatus fim vel fuerim, I may have been loved,

2. Amatus fis v. fueris, Tbou mayf bave been loved,
3. Amatus fit v. fuerit, He may

bave been loved ; Plur. 1. Amati fimus v. fuerimus, We may bave been loved, 2. Amati fitis v. fueritis, re

may

bave been loved, 3. Amati sint v. fuerint, They may have been loved. Plu-perfect. might, could, would, or should have been ; or

had been. Sing. 1. Amatus effem vel fuissem, I might have been loved,

2. Amatus effes v. fuiffes, Tbou mights bave been loved,

3. Amatus effet v. fuiffet, He might have been loved ; Plur. I. Amati effemusv.fuiffemus,We might have been loved,

2. Amati effetis v. fuissetis, re might have been loved,
3. Amati effent v. fuiffent, They might have been loveth

Future. fall have been.
Sing. 1. Amatus fuěro,

I foall have been loved, 2. Amatus fueris,

Thou sealt have been loved, 3. Amatus fuerit,

He foall have been loved ; Plur. I. Amati fuěrįmus, We fall bave boen loved, 2. Amati fueritis,

Ye Shall have been loved,
Be
Amati fuerint,

They foall have been loved.

Imperative Mode. Sing. 2. Am-āre vel am-ător, Be thou loved, 3. Am-ator,

Let him be loved; Plur. 2. Am-amini, Be ye loved, 3. Am-antor,

Let them be loved.

Infinitive Mode.
Pres. Am-āre,

To be loved,
Perf. Effev. fuisse amatus, -a, -um, To have been loved,
Fut. Am atum iri,

To be about to k loved.

Participle. Perf. Am-atus, -a, -um, Loved, Fut. Am-andus, -a, -um,

To be loved.

SECOND CONJUGATION.

ACTIVE VOICE.

1.

Doceo, docui, doctum, docere, To teach.

Indicative Mode.
Sing.

Plur.
2. 3.

1.
2.

3. Pres. Doc-eo, -es, .et ; •ēmus, ētis, -ent. Imp. Doc-ebam,-ebas,-ebat ; -ebamus, ebatis, -ebant.

-uerunt, Perf. Doc-ui, uisti, -uit; usmus, -uistis,

v. -uēre. Plu. Doc-uěram,-ueras, uerat;-uerāmus, -ueratis, -uerant. Fut. Doc-ebo, -ebis, -ebit ; -ebimus, ebitis, -ebunt.

Subjundive Mode. Pres. Doc.eam, .eas, eat; reāmus, eatis, -eant. Imp. Doc-ērem, -eres, -eret; -erēmus, eretis, erent. Perf. Doc-uěrim,-ueris -uerit; -uerimus, -ueritis, uerint. Plu.Doc-uissem,-uisses,-uiffet; -uissēmus, -uissetis, -uiffent. Fut.Doc-uěro, -ueris, -uerit; -uerimus, ueritis, •uerint.

Imperative Mode. 2.

3. Pres. Doc-e vel eto,

ēte vel .etote,

2.

3. -ento.

-eto ;

Infinitive. Participles. Gerunds. Supines. Pres. Doc-ere. Pr. Doc.ens. Doc-endum, 1. Doc-tum. Perf.Doc-uiffe. Fut. Doc-tūrus, Doc-endi, 2. Doc-tu. Fut. Effe docturus, -a, -um. Doc-endo, &c.

Fuisse docturus; -a, -um.

PASSIVE VOICE,

Doceor, doctus, docēri, To be taughi.

Indicative Mode.
Sing.

Plur.
•ēris,
Pr. Doc-cor,

-ctur; vel -ēre,

-emur, .emini, -entur. Im. Doc-ebar,

.ebäris,
vel-ebare,

-ebatur; -ebamur, -ebamini, -ebantur. Perf.Doctus fum vel fui, doctus es, vel fuifti, &c. Plu. Doctus eram v. fueram, doctus eras v. fueras, &c.

-eběris, Fut. Doc-ebor,

vel-ebere,

-ebitur; -ebimur, -ebimini, -ebuntur.

Subjuntive Mode. Pr. Doc-ear,

-eáris,

-catur; -eamur, •eamini,

vel-eare, Im. Doc-erer,

-erēris,

vel -erére, -eretur; -eremur, -cremini, -erentur: Perf. Doctus fim vel fuerim, doctus lis vel fueris, &c. Plu. Doctus effem v. fuiffem, doctus effcs v. fuifles, &c. Fut. Doctus fuero, doctus fueris, doctus fuerit, docti fuerimus, &ę.

Imperative Mode. 2.

3.

3. Pres. Ducēre vel etor, -etor ; -emini, -entor. Infinitive.

Participles. Pres. Doc-eri,

Perf. Doc-tus, -a, -um. Perf. Esse vel fuisse doctus, -a, -um, Fut. Doc endus, -a, -um. Fut. Doctum iri.

-eantur.

2.

THIRD CONJUGATION.

ACTIVE VOICE.

Lěgo,
lēgi,
lectum,

légère, To read.
Indicative Mode.

Plur. 2. 3.

2.

3. Pr. Leg-o, -is,

-itis, -unt. Im. Leg-ebam, -ebas, .ebat; ebamus, .ebatis, -ebantá

Sing.

1.

[ocr errors]

imus,

-es

Per. Leg.i, ilti, it; -mus, iftis, ērunt, -ëre. Plu. Leg-ěram, -eras, erat ; -eramus,-eratis, -erant. Fut.Leg-am,

.et ;

-ēmus, etis, ent.

Subjuntive Mode. Pres. Leg-am, -as,

-at ;

-amus, -atis, -ant. Im. Leg-ěrem, •eres, .eret ; •ěrēmus, eretis, •erent. Per. Leg-ěrim, eris, erit; -erimus, -eritis, erint. Plu. Leg-iffem, -iffes -iffet ; -iffemus, -iffetis, -issent. Fut, Leg.ero,

.eris, erit; erimus, eritis, erint.

Imperative Mode.
2.
3.

2.

3. Pres. Leg-e vel ito, ito; te vel -itāte, - Unto.

Infinitive. Participles. Gerunds. Supines. Pres. Leg-ěre, Pr. Leg.ens. Leg.endum. 1. Lec-tum. Perf. Leg-isse, Fut. Lec-tūrus. Leg.endi. 2. Lec-tu. Fut. Esse lectūrus, -a, -um. Leg-endo, &c.

Fuiffe lecturus, -a, -um.

PASSIVE VOICE.

[ocr errors]

Légor, lectus, legi, To be read.

Indicative Mode.
Sing.

Plur.
-ěris,
Pr. Leg-or,

-tur ; -imur, vel -ěre,

-imini, im. Leg-ēbar, wel-ebare,

-ebaris,

-ebatur; ebamor, -ebamini, ebantur. Per. Lectus sum vel fui, lectus cs vel fuifti, &c. Plu. Lectus eram vel fueram, lectus eras vel fueras, &c. ēris, -étur;

-ēmur, -emini,

Fut. Legar, vel -ére,

-entur.

-antur,

-erentur

Subjunctive Mode.

-åris, Pr. Leg-ar,

•atur; -amur, vel-āre,

•amini, •creris, Im. Leg-ěrer,

vel -erēre,

-eretur; -eremur, -eremini,
Perf. Lectus fim vel fuerim, lectus sis vel fueris, &c.
Plu. Lectus essem v. fuiffem, lectus efles v. fuisses, &c.
Fut. Lectus fuero, lectus fueris, lectus fuerit, &c.

Imperative Mode.
Pres. Leg.ere velitor,

imini, G2

štor ;

nuntor,

« ZurückWeiter »